25.Portun Kapatılmasıyla ilgili duyuru
Bilgi Teknolojileri ve iletişim Kurumu(BTK) önderliğinde, erişim ve yer sağlayıcı firmalarla birlikte, internet güvenliğine tehdit oluşturan ve internet kullanıcılarına ait kaynakları suiistimal eden konulardan olan, istem dışı elektronik postaların (SPAM) etkileri ve nasıl engellenebileceğine yönelik olarak çalışmalar kapsamında TTNET ile birlikte bir pilot uygulama gerçekleştirilecektir.

Bu bağlamda BTK’nın isteği üzerine ülkemizin önde gelen Servis Sağlayıcıları ve TTNET yetkilileri ile yapılan toplantı sonucunda;

Ülkemizin uluslararası bilişim arenasındaki imajını güçlendirebilmek ve aynı zamanda internet güvenliğini oluşturabilmek amacıyla istem-dışı e-postaya karşı, yurt genelindeki internet abonelerinin tamamına yakınını temsil eden ADSL internet abonelerinden dinamik IP kullananları kapsayan çözüm modeli taslağı TTNET tarafından BTK’ ya sunulmuştur.

İstem dışı e-postalarla mücadeleye yönelik olarak e-posta haberleşmesinin 25. Portun kapatılarak 587. Port üzerinden yapılması hususlarında görüş alışverişinde bulunulmuştur.

Bahse konu toplantı sonucunda;

25. Portun kapatılıp 587. Porta geçilmesi konusunda TTNET ve yer sağlayıcıların da katılımıyla pilot bir uygulama yapılması hususunda karar alınmıştır

Siz değerli Çizgi Telekom müşterilerine ve tüm internet kullanıcılarına önemle duyururuz.
 

Outlook'larınızda 587. porta geçiş ayarları için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Oulook Expres için 587. porta geçiş ayaları
Outlook 2003 için 587. porta geçiş ayaları

 

Aşağıdaki linkten TTNET’in konuyla ilgili detaylı açıklamalarını ve Port değişikliklerinin e-posta hesaplarına nasıl tanımlanacağının örneklerini bulabilirsiniz.

http://www.ttnet.com.tr/web/198-1025-1-1/tr/ttnet/bunlari_biliyor_musunuz_/simdi_eposta_kutunuz_daha_guvenli

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için 4440375'i arayıp 5 tuşuna basarak ulaşacağınız Müşteri Temsilcisi'nden destek alabilirsiniz.

Port Değişikliğinden Etkilenmeyenler

  • Web tabanlı e-posta hizmeti alan hiçbir müşteri sorun yaşamayacaktır.
  • Gmail, Yahoo, Hotmail gibi e-posta sağlayıcıları istemci bazlı hizmetlerinde 25. port kullanmadığı için bu hizmetleri kullananlar etkilenmeyecektir.
  • Statik IP'li olan e-posta sunucusu, ADSL erişimi kullanan firmaların kullanıcıları etkilenmeyecektir.
  • Kurumsal şirket çalışanları genelde VPN yada OWA gibi web tabanlı erişimler kullandıkları için sorun yaşamayacaktır.